ЗАПИТУВАЛИ –– ВІДПОВІДАЄМО

Шановний пане Олександре, звертаюся до вас за порадою. Не можу добитися від голови сільради відповіді на питання, як успадкувати земельний пай від моєї бабусі. Де це взагалі можна дізнатися? Ще одне питання: чи діють обмеження на перехід пая у спадщину у зв’язку із діючим  мораторієм на продаж сільськогосподарських земель? Дякую вам за консультації.

Тетяна, Броварський район.

До складу спадщини може входити земельний пай – умовна частка землі, визначена внаслідок поділу земель, переданих у колективну власність, між членами сільгосппідприємства, закріплена за конкретною особою. Право на пай підтверджується сертифікатом на земельну частку (пай). Спадкування паїв, попри мораторій, відбувається на загальних підставах.

Щоб отримати земельний пай у спадщину вам потрібно протягом шести місяців з моменту відкриття спадщини (смерті вашої бабці) звернутися до нотаріуса за останнім місцем проживання померлої із заявою про прийняття спадщини. У разі неприйняття спадщини протягом цього строку вважається, що ви пропустили строк її прийняття. Відновити його можна лише в суді за наявності поважних причин.  Однак, якщо ви  проживали разом з вашою родичкою на час її смерті, вважається, що ви прийняли спадщину.

Зазначу, що разом із правами померлої особи (наприклад, право здати пай в оренду) ви приймаєте на себе її обов’язки (сплачувати земельний податок, кредити тощо). Тож варто, перш ніж вступати у спадщину, перевірити це. Якщо сума боргів перевищує вартість спадщини, то ви маєте право відмовитися від неї.

Спадкування відбувається за заповітом, а якщо його немає, то за законом, згідно з чергами,  визначеними Цивільним кодексом України. Незалежно від змісту заповіту є обов’язкові спадкоємці, які отримують частину спадщини. Якщо спадкоємцем є іноземець, він протягом року зобов’язаний відмовитись від права власності та оформити право оренди на таку ділянку.

До заяви про прийняття спадщини необхідно додати наступні документи:

– сертифікат на право на земельну частку (пай);

– свідоцтво про смерть спадкодавця;

– заповіт або документи, що підтверджують родинні зв’язки із спадкодавцем (свідоцтва органів реєстрації актів цивільного стану, витяги з реєстрів, рішення суду про встановлення факту родинних відносин тощо);

– паспорт, ідентифікаційний код;

– документи, що підтверджують місце відкриття спадщини (довідку можна отримати в центрі надання послуг за місцем проживання, органах місцевого самоврядування або в Державній міграційній службі). Докладніше це питання роз’яснює нотаріус.

За наявності усіх необхідних документів нотаріус видає спадкоємцям свідоцтво на право на спадщину. Цей документ дає право розпоряджатися паєм, у тому числі отримувати оренду плату. У разі відсутності необхідних документів потрібно звертатися до суду з позовом про визнання права на земельний пай в порядку спадщини.

Насамкінець ще раз хочу подякувати читачам  за ту величезну кількість листів, які ви мені надіслали. Пишіть свої запитання, ідеї та пропозиції на адресу: aleksandr.lutskyi@gmail.com, або надсилайте листи на адресу редакції: 01033, Київ-33, а/с 89.

Олександр ЛУЦЬКИЙ,

фахівець із земельних питань, член Аграрної партії України