ЗАПИТУВАЛИ – ВІДПОВІДАЄМО

Шановний експерт! Мені 76 років, і я вже давно на пенсії. 40 років я пропрацювала спочатку в колгоспі, потім в КСП. Маю нагороди за багаторічну працю. Нещодавно у мене стався земельний конфлікт. Мій заможний сусід, ділянка якого знаходиться поруч, побудував величезний палац і звів двометровий паркан навколо нього. При цьому незаконно, без моєї згоди захопив три  метри моєї ділянки, де я вирощую квіти та овочі для себе. Інші сусіди мені співчувають, але нічим допомогти не можуть. Дякую, що ви безкоштовно консультуєте пенсіонерів із земельних питань, адже ми не маємо  грошей на дорогого юриста.  Документи на землю у мене є, земля приватизована. Підкажіть, що робити? 

Марія Степанівна, Київська область

Дякую вам, Маріє Степанівно, що підняли таку важливу тему, як порушення меж земельної ділянки. Це дуже поширена категорія спорів, і головне тут розібратися, до кого та з якими документами звертатися.  Адже, як показує ваш випадок, ані наявність документів на землю, ані внесення ділянки до державного земельного кадастру не убезпечують від проблем.

Як я зрозумів з вашого листа, мирним шляхом владнати це питання із сусідом не вдасться. Отже, не гайте часу та звертайтеся до місцевих органів влади, прокуратури та суду, так як порушене ваше право власності.

Крок перший – звертайтеся до сільради (міськради) із заявою про виникнення спору щодо встановлення меж земельної ділянки. За результатами перевірки вони повинні скласти акт та розглянути це питання на комісії по земельних спорах при сільраді. Просіть, щоб вони обміряли вашу земельну ділянку і чітко вказали в цьому рішенні, хто порушив межі. Цей документ буде доказом у суді.

Крок другий – якщо місцевий орган влади буде затягувати з прийняттям рішення, то звертайтеся до районної прокуратури із заявою щодо порушення ваших прав. Обов’язково додайте до заяви копію пенсійного посвідчення, адже прокурор може представляти інтереси людини в суді тільки тоді, якщо вона сама через фізичні вади чи матеріальні можливості, а також старість не може сама захищати свої права (стаття 23 Закону України «Про прокуратуру»).

Крок третій (необов’язковий)  – звернення до обласних органів Держгеокадастру з викладенням фактів порушення та клопотанням про складання акту.

Можна також звернутися до приватних землевпорядних організацій, щоб документально підтвердити факт порушення. Землевпорядник на місці проведе обмір вашої ділянки від однієї фактичної межі до іншої, здійснить відновленння меж ділянки сусіда на місцевості, з яких буде чітко видно, хто порушник.

До речі, в багатьох аналогічних випадках виявляється, що ніхто нічого не порушив, а все відбувається в межах закону. Колись сусіди могли домовитися та перенести паркан в той чи інший бік, а потім забули про це. Однак в документах вказані зовсім інші координати. Інколи порушники, побачивши беззаперечні докази своєї провини, пропонують компенсацію, щоб не витрачатися на суди та адвокатів. Мінусом цього способу є те, що виклик такого фахівця вимагатиме додаткових фінансових витрат.

Останній крок – це звернення до суду з позовом про усунення перешкод у користуванні (володінні) земельною ділянкою. Суд призначить експертизу, яка встановить факт порушення меж. Якщо сусід переніс свій паркан, при цьому пошкодивши ваше майно, то ви маєте право вимагати відшкодування збитків. З власної практики можу сказати, що більшість клієнтів звертається одразу до суду.

Шановні читачі, пишіть свої земельні питання мені на електронну адресу: aleksandr.lutskyi@gmail.com або на адресу редакції.

Олександр Луцький член Аграрної партії України, фахівець із земельних питань