Запитували-відповідаємо

Доброго дня! Цікавить земельне питання з приводу оренди паю. Був пай в оренді, після закінчення строку договору він був продовжений без повідомлення мене, як власниці землі, на умовах, що були вигідні одній стороні. Як вчинити в даній ситуації і які права має власник землі?

Юлія Миколаївна, Бориспільський район

Шановна Юліє Миколаївно, на жаль, ви надали мало інформації і не долучили копію договору оренди для вивчення. Оскільки на практиці зазвичай укладають типові договори оренди земельної ділянки, то я буду виходити з них.

Питання поновлення договору оренди землі регулюється ст.33 Закону «Про оренду землі». Згідно з ним є два способи поновлення договору оренди земельної ділянки.

Якщо орендар належним чином виконував умови договору, він має переважне право на поновлення договору оренди на новий строк. Для цього він повинен повідомити вам про це не пізніше ніж за місяць до закінчення строку оренди, надіславши лист-повідомлення та проект додаткової угоди до договору. Протягом місяця ви маєте вивчити цей проект угоди і при відсутності заперечень укласти з орендарем додаткову угоду. При наявності заперечень ви повідомляєте орендаря про це письмово.

Зверніть увагу, що в цей момент ви маєте право змінити умови договору за згодою сторін, у тому числі розмір орендної плати. Якщо домовитися не вдалося – орендар втрачає переважне право на оренду землі, і  ви маєте право розпоряджатися паєм на власний розсуд.

 Другий спосіб передбачає, що орендар, який належним чином виконує умови договору, продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди. Це саме ваш випадок. В цьому разі ви маєте надіслати орендарю протягом одного місяця після закінчення строку договору заперечення проти поновлення договору. Якщо ви не направляли лист-повідомлення про намір змінити або розірвати договір, то він вважається поновленим на той же строк на тих самим умовах, що були передбачені договором.

Але і в цьому разі Закон вимагає укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі із власником. Відмова власника або затримка з укладанням договору можуть бути оскаржені в суді.

Важливо: в такому разі оренда може бути продовжена тільки на попередніх умовах й на той самий строк. Ви написали, що договір був продовжений на умовах, вигідних лише одній стороні. Зазначу, що договір не може змінюватися в односторонньому порядку орендарем.

Ви не написали, чи зверталися до орендаря з листом-повідомленням про зміну або розірвання договору, чи були якісь листи від нього.  Через це раджу вам звернутися до мене або іншого фахівця із земельних питань для вивчення підстав для звернення до суду з позовом про розірвання договору оренди та відшкодування збитків. Про можливі підстави розірвання договору оренди земельної ділянки поговоримо наступного разу.

Пишіть свої запитання, ідеї та пропозиції на адресу: aleksandr.lutskyi@gmail.com, або надсилайте листи на адресу редакції: 01033, Київ-33, а/с 89.

 Член Аграрної партії України, експерт із земельних питань Олександр Луцький