Запитуєте – відповідаємо

Шановна редакція! Прошу допомогти у вирішенні земельного конфлікту. Відтоді як я отримала свій пай, у мене постійні проблеми. Моя ділянка знаходиться біля лісу, і я хочу самостійно її обробляти. Але вже 3 роки мій наділ використовується орендарем (агрохолдингом) без моєї згоди. Увесь цей час я намагалася домовитися подоброму. Але в орендаря посилаються на те, що більшість власників паїв погодилися передати їх в оренду. Отже, у мене немає вибору. Сільрада також нічим не може допомогтиНе розумію, як далі діяти, немає вже сил. Невже закон лише на стороні орендаторів?

Ірина, 45 років, місто Бровари.

Разом із  обласною газетою «Слово аграрія» започатковуємо проект – навчальний курс «Навіщо нам паї, або як не залишитися без землі». Я вже більше 20 років допомагаю людям вирішувати земельні питання, тому хочу поділитися своїм досвідом.

Проблема, про яку написала пані Ірина, непоодинока. Її пай, як і багатьох інших, потрапив у так званий масив. Нещодавно Президент України підписав Закон щодо врегулювання питань колективної власності на землю (№2498-VIII), яким визначений порядок використання земельних ділянок, розташованих в масиві земель сільськогосподарського призначення. Згідно з ним, якщо орендар уклав договори оренди з власниками 75% паїв, то він має право використовувати й решту земельних паїв цього масиву, якщо по-іншому обробляти цю землю недоцільно. Не може комбайн чи сіялка об’їжджати окремі паї. В цьому немає економічного зиску. З цього виходить, що більшість власників паїв (не менше 75%) приймають рішення за решту власників.

Що ж робити тим 25% власників паїв, чиї земельні наділи використовуються без їх згоди?  Єдиний вихід: вимагати, згідно цього Закону, іншої земельної ділянки, розташованої у цьому ж масиві, на такий самий строк та на таких самих умовах.  На жаль, Закон не дає чіткої відповіді, хто має визначати рівноцінність земельних ділянок, за якими критеріями, як вирішувати спори? Щоб відстояти свої права, раджу пані Ірині звернутися до мене  або іншого фахівця із земельних питань з документами та картографічними матеріалами щодо місця розташування паю.

Додам також, що порядок, закріплений цим Законом, є грубим порушенням права приватної власності, адже 25% власників паїв, які не погоджуються на умови оренди, ще більше усуваються від розпорядження своїм майном. Це також не стимулює розвиток дрібних фермерських господарств.

Звертаюся до читачів із проханням надсилати свої земельні питання на мою поштову скриньку: 01033, Київ-33, а/с 89, або на електронну адресу: Aleksandr.Lutskyi@gmail.com. Пишіть, що вас найбільше хвилює. Як ви ставитеся до мораторію на продаж землі? Обов’язково дам відповідь!

Олександр ЛУЦЬКИЙ,

фахівець із земельних питань, член Аграрної партії України