Запитували – відповідаємо

Доброго дня, пане Олександре! Постійно читаю ваші публікації і сподіваюсь, що ви допоможете порадою у складній ситуації. Десять років тому помер мій родич (дядько). Нещодавно я дізнався, що він мав сертифікат на земельну ділянку (пай). Про це мені повідомив чоловік, який запропонував допомогу в оформленні землі та дав свій номер телефону. Тепер я не знаю, що робити. З одного боку, вартість землі з кожним роком зростає, і хочеться отримати зиск від цього паю. З іншого боку, решта родичів не хочуть займатися цим питанням, бо це дорого і довго. Порадьте, будь ласка, як правильно вчинити?

Кирило, Київщина

Ви безумовно праві, Кириле, в своїх судженнях щодо зростання вартості землі. Я прогнозую, що після відкриття ринку землі, за умови створення відповідної інфраструктури, вартість української землі сягатиме 1500–2000 доларів за гектар і буде постійно збільшуватися.

Проте, я б не поспішав рахувати майбутні прибутки з паю, адже ви пропустили встановлений Цивільним кодексом України 6-місячний строк з моменту смерті вашого родича для прийняття спадщини. Відновити пропущений строк можна лише в суді  за наявності поважних причин.  Враховуючи, що вже минуло 10 років з моменту відкриття спадщини, поновлення цих строків є малоймовірним. Раніше суди з розумінням ставилися до відновлення вказаного строку. До уваги приймалися різні обставини: хвороба, відсутність інформації про смерть родича, відбування покарання тощо.

Але з урахуванням останньої позиції Верховного суду України подібні аргументи  місцеві суди більше не сприймають. Не кажучи вже про 10-літній пропущений строк, як у вашому випадку.

Єдиний варіант, що залишився, це доводити, що ви фактично проживали з померлим на момент відкриття спадщини, хоча й не були зареєстровані за цією адресою. Потрібно також знайти двох свідків, які це підтвердять. Після цього звертатися до суду с заявою про встановлення факту спільного проживання з померлим, що дасть вам право прийняти спадщину згідно з ч.3 ст.1268 Цивільного кодексу України. Ваші витрати у цьому випадку будуть складатися з судового збору та гонорару адвокату. Але перед цим раджу вам дізнатися докладніше про правовий статус цього паю. Чи не був він часом оформлений на когось з родичів або навіть сторонню особу? Такі випадки, на жаль, не рідкість.

Що стосується подальшої долі цієї землі (паю), то 10 років – достатній строк для визнання такого паю невитребуваним. Згідно з новим Законом щодо врегулювання питань колективної власності на землю (№2498-VIII), розпорядниками таких невитребуваних паїв стають  сільські, селищні та міські ради за місцем розташування земель. Скоріше за все сільрада здала пай в оренду до моменту визначення законного спадкоємця.

Також Законом передбачено, що у випадку, коли власник невитребуваної земельної ділянки (паю) або його спадкоємець до 2025 року не оформить право власності на земельну ділянку, він  вважатиметься таким, що відмовився від одержання земельної ділянки. Отже, після 2025 року всі такі ділянки  стануть комунальними.

В цілому, Кириле, ваша ситуація вимагає ретельного вивчення документів. Рекомендую звернутися до професійного юриста, а не покладатися на сумнівні пропозиції невідомих осіб. Тим більше, що судові перспективи такого позову я вам у загальних рисах окреслив. Сподіваюсь, Ви ухвалите правильне рішення.

А про що ще у сфері земельних відносин ви б хотіли дізнатися? Пишіть на мою електронну адресу: aleksandr.lutskyi@gmail.com  або на адресу редакції.

Олександр Луцький – експерт із земельних питань, член Аграрної партії України